KVAČANY. Občianske združenie Oblazy otvorilo novú vyhliadku na Kobylinách, asi v tretine cesty z Kvačian na Mlyny Oblazy.
Návštevníci Kvačianskej doliny si budú môcť bezpečne vychutnať jeden z najkrajších výhľadov v doline.
Nová vyhliadka so zábradlím a kovovým roštom pod nohami umožňuje bezpečne pozorovať 70 metrov hlboký kaňon Kvačianky.
Bezpečné výhľady
„Ľudia sa tu nebezpečne snažili nájsť najlepší výhľad mimo oficiálneho chodníka. Ohrozovali nielen seba, ale ničili aj prírodu. Ďalší z obavy o svoju bezpečnosť či bezpečnosť svojich detí toto jedinečné miesto obchádzali. Cez kovové rošty ľudia budú vidieť a cítiť tú hĺbku pod sebou,“ uviedol Ján Chlebík, predseda OZ Oblazy.

Celkové náklady na vybudovanie vyhliadky boli asi osemtisíc eur.
„Peniaze sme získali vďaka pozitívnemu ohlasu po dokončení prvej vyhliadky v roku 2013 na Malom Roháči, Pomohli nám aj miestne organizácie, dve percentá z dane a iné príspevky.“ priblížil Chlebík. Hlavným sponzorom úspešného projektu bola Nadácia Orange.
Nová turistická atrakcia poskytuje v pásme s najvyšším stupňom ochrany, kde sa hojne vyskytujú plesnivce, bezpečné zážitky pre návštevníkov a zvýšenú ochranu okolitej prírody.

„Cesta z Kvačian na Mlyny Oblazy trvá približne hodinu a pre svoju nenáročnosť je vyhľadávaná najmä rodinami s deťmi. Ponúka nezabudnuteľné výhľady do strmých kaňonov a na jej konci návštevníkov privítajú unikátne vodné mlyny na Oblazoch,“ dodal Chlebík.
Autor: CTIBOR BREZÁK