FIĽAKOVO. Geopark Novohrad-Nógrád je jediný medzinárodne uznávaný geopark na Slovensku. Patrí do Svetovej siete geoparkov UNESCO, ktorá združuje územia s výnimočným geologickým a prírodným dedičstvom.
„Na našom území sú geologické útvary z rôznych dôb vývoja Zeme,“ povedala Erika Anderková, predsedníčka združenia, ktoré manažuje slovenskú časť geoparku. Okrem zvyškov vulkanických útvarov sú v geoparku morské sedimenty spred 23 miliónov rokov a tiež množstvo hradov a ich zrúcanín.
Nemajú peniaze na prezentáciu
Hranicu geoparku tvoria zo severu Fiľakovo, na východe Petrovce, na západe Kalonda a na juhu na území Maďarska až dedina Hollókő s výnimočnou vidieckou architektúrou.
Geopark funguje na území dvoch susedných krajín. Vďaka tomu sa dá porovnávať, na ktorej strane hranice sa s prírodnými unikátmi pracuje lepšie napríklad v oblasti propagácie a cestovného ruchu.

Maďarská časť geoparku dostáva od Budapešti štedrú podporu. Vďaka tomu v okolí Salgótarjánu už vznikli tri centrá návštevnosti a aj väčšina zahraničných turistov smeruje práve tam.
„Pocítili sme výrazný nepomer. Síce fungovala spolupráca, ale peniaze vždy putujú najmä na tú stranu, odkiaľ prišli, čiže do Maďarska. My sme tí chudobní bratia spoza hraníc. My sme zatiaľ vedeli maximálne zorganizovať konferenciu či vytlačiť propagačné materiály. To však nestačí,“ podotkol Attila Agócs, primátor Fiľakova, ktoré geopark v roku 2008 zakladalo .

Geoturizmus by pomohol rozvinúť cestovný ruch
Geoturizmus by výrazne pomohol pri rozvoji regiónu.
„Máme tu veľa hradov, 77 geologických a 75 kultúrnych lokalít. Pri lepšej propagácii by boli navštevovanejšie,“ tvrdí Erika Anderková. Podľa nej by do tohto kúta južného Slovenska mohli práve tieto miesta pritiahnuť aj návštevníkov z cudziny.
Zástupcovia slovenskej strany geoparku sa preto zameriavajú najmä na prácu s deťmi a mládežou. Populárne sú túry so sprievodcom po najdôležitejších lokalitách geoparku.
Podľa záujmu bývajú šesť až sedemkrát do roka. Okrem toho robia finančne nenáročné prednášky, výtvarné súťaže, kvízy, fotomaratón a letný tábor.

Čo sa oplatí vidieť:
- Hrad Šomoška stojí na kopci s jedinečným bazaltovým kamenným vodopádom a kamenným morom. Náučný chodník na hrad vedie zo Šiatorskej Bukovinky.
- Ďalšie hrady - Fiľakovský (SK), Hajnáčka (SK), Salgó (H) – pri dobrom počasí z neho vidno až na Vysoké Tatry.
- Ipolytarnóc (Ipeľský Trnovec) je geologická rezervácia na území Maďarska so skamenelými odtlačkami stôp pravekých zvierat, kmeňmi stromov či náleziskom žraločích zubov.
- Hollókő. V starej časti dediny sa zachovali tradičné vidiecke domy a kostolík. Nejde o skanzen, ale o obývanú dedinu, na Slovensku porovnateľnú napríklad s Osturňou či Vlkolíncom. Od roku 1987 je súčasťou Zoznamu svetového dedečstva UNESCO.
- Turistická magistrála Novohradu – 24,5 km dlhá turistická trasa idúca po hranici od Kalondy až po Šiatorskú Bukovinku.
- Geologické a prírodné pozoruhodnosti: Pohanský hrad, Soví hrad Šurice, Belinské skaly, Čakanovský profil, Lipovianske pieskovce, vrcholy Ragáč, Zaboda, Steblová skala a Mučínska jaskyňa.
