SME

Pozrite si 11 najznámejších námestí na svete

Takmer každé mesto má námestie, podľa ktorého ho okamžite spoznáte. Vybrali sme jedenásť najznámejších na svete.

Staromestské námestie každoročne priťahuje do Prahy státisíce turistov.Staromestské námestie každoročne priťahuje do Prahy státisíce turistov. (Zdroj: flickr/cc/Miroslav Petrasko)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Námestie sv. Marka, Benátky, Taliansko

Námestie sv. Marka (Piazza di San Marco) je vďaka elegancii a architektonickému súladu jedno z najkrajších námestí na svete. Tu sú sústredené najvýznamnejšie stavby Benátok, ktoré v stredoveku vojensky a obchodne dominovali v Stredozemnom mori.

O vtedajšom bohatstve Benátskej republiky dodnes svedčí zvonica a Bazilika sv. Marka, hodinová veža (Torre dell'Orologio), budovy Procuratie s arkádami, kde funguje Caffe Florian, jedna  z najstarších kaviarní na svete, Dóžov palác a susediace prístavné mólo s dvojicou charakteristických stĺpov. Námestie je najnižším miestom v meste a počas silných dažďov či záplav ho preto voda zaleje ako prvé.

SkryťVypnúť reklamu

Námestie del Campo, Siena, Taliansko

Piazza del Campo je hlavný verejný priestor historického centra toskánskej Sieny. Pre jeho svahovitosť a tvar ho volajú aj mušľovité námestie. V stredoveku to bolo jedno z najväčších námestí v Európe a dodnes je populárnym cieľom turistov pre dokonalú architektúru budov ako Palazzo P​iccolominiPalazzo Pubblico, fontánu Fontei Gaia či 102 metrov vysokú Torre del Mangia.

Na Piazza del Campo už niekoľko storočí bývajú konské dostihy Palio. Medzi sebou súperia za jednotlivé mestské štvrte jazdci na neosedlaných koňoch. Pre obmedzený priestor ich je len 10, mesto má však 17 štvrtí. Víťazná štvrť má potom právo zorganizovať bujaré oslavy v štvrti, ktorá prehrala. 

Námestie sv. Petra, Vatikán

Svätopeterské námestie je vďaka televíznym prenosom z pápežských bohoslužieb najznámejšie námestie nielen v Ríme, ale aj na svete. Počas najväčších sviatkov sa sem zmestí 400-tisíc ľudí. Oválne námestie pred bazilikou sv. Petra navrhol barokový sochár a architekt Gian Lorenzo Bernini.

SkryťVypnúť reklamu

Mohutné priečelie baziliky po bokoch námestia dopĺňa kolonáda z 284 dórskych stĺpov a so 140 sochami svätých. Uprostred námestia je 25,5 metra vysoký egyptský obelisk, ktorý do Ríma priviezli za čias cisára Augusta. Na dnešné miesto ho dal vztýčiť pápež Sixtus V. V mieste, kde námestie smerom k Anjelskému hradu ústi do Via della Conzilacione sa končí miništát Vatikán a začína sa územie Talianska.

Grand'Place, Brusel, Belgicko

Napriek byrokratickej povesti má Brusel v historickom centre jedno z najpôvabnejších námestí na svete. Od roku 1998 je právom na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Jeho dnešná podoba vznikla po 13. auguste 1695, keď francúzske vojská rozstrieľali prakticky všetky pôvodné domy. Za niekoľko málo rokov ich nahradili nové v talianskom a flámskom barokovom štýle. Vďaka tomu Ich priečelia vytvorili jedinečný harmonický celok. Najlepšie si ich krásu vychutnáte pri umelom osvetlení po zotmení.

SkryťVypnúť reklamu

Majestátnou dominantou Grand´Place (po flámsky Grote Markt) je gotická radnica s 96 metrov vysokou vežou. Naproti nej je Maison du Roi (Kráľovský dom). Každé dva roky koncom augusta Grand´Place na niekoľko dní ožíva obrazcami z rôznofarebných kvetov.

 

Námestie Svornosti, Paríž, Francúzsko

Námestie Svornosti (Place de la Concorde) je jedným z najznámejších a zároveň najväčších parížskych námestí. Je dlhé 359 metrov, široké 212 metrov a obelisk uprostred so zlatým hrotom má 23 metrov. Počas Francúzskej revolúcie tu stála gilotína, kde popravili kráľa Ľudovíta XVI. s manželkou.

Námestie leží v blízkosti najatraktívnejších turistických miest Paríža na pravom brehu Seiny. Ústi sem viacero tried a ulíc, vrátane najznámejšej Champs Elysées. Záhrady Tuileries ho oddeľujú od Louvru. Námestie dopĺňa osem sôch symbolizujúcich francúzske mestá Bordeaux, Brest, Lille, Lyon, Marseille, Nantes, Rouen, Štrasburg a dve fontányriek a morí.

SkryťVypnúť reklamu

Staromestské námestie, Praha, Česko

Staromestské námestie (ľudovo Staromák) je centrum pražského Starého mesta. Turisti ho navštevujú hlavne kvôli orloju na stene Staromestskej radnice, na ktorom sa každú hodinu otáčajú apoštoli a kostol Matky Božej pred Týnom, ktorý dotvára siluetu stredovekých domov.

Námestie bolo miestom významných historických udalostí, od popravy 27 českých pánov v roku 1621 až po februárový Gottwaldov prejav "Právě se vracím z hradu," ktorý potvrdil víťazstvo komunistov v Československu. Na Vianoce tu bývajú aj v cudzine veľmi obľúbené trhy.

Načítavam video...

Trafalgárske námestie, Londýn, Veľká Británia

Na tomto londýnskom námestí sa konajú všetky dôležité demonštrácie, silvestrovské oslavy a v zime tu býva vysvietený vianočný stromček. Trafalgárske námestie dostalo meno podľa juhošpanielskeho mysu Trafalgar, kde v roku 1805 flotila admirála Horatia Nelsona porazilo francúzsko-španielsku flotilu cisára Napoleona. Samotný admirál bol ťažko ranený a krátko po víťazstve zomrel. Víťazstvo dodnes pripomína 56 metrov vysoký žulový stĺp s Nelsonovou sochou. 

SkryťVypnúť reklamu

Na severnom konci  námestia je Národná galéria. Na juzápadnej strane sa týči víťazný oblúk  Admiralty Arch, popod ktorý sa po ulici Mall dostanete až k Buckinghamskému palácu. Atmosféru koloniálnej veľmoci stále pripomínajú South Africa House a Canada House. Z námestia je tiež výhľad na Big Ben

Times Square, New York, USA

Times Square je najpopulárnejšie námestie v New Yorku. Tvorí ho križovatka medzi Broadwayom a Siedmou Avenue na západnej strane Mannhattanu medzi 42. a 47. ulicou.  Až do roku 1904 sa volalo Longacre square. Majiteľ novín The New York Times Albert Ochs sem vtedy presunul do nového mrakodrapu sídlo redakcie a vtedajšieho starostu presvedčil, aby námestie premenoval.

Na okolitých budovách sa postupne udomácnili svetelné reklamy a ich blikotavé svetlo spolu s obrazovkami televíznych správ sú symbolom tohto miesta. V roku 1907 sa tiež začala tradícia polnočného spúšťania vysvietenej silvestrovskej gule ako rozlúčka so starým rokom.  Na námestí býva neustále množstvo ľudí, na Silvestra sa ich tu môže tlačiť až milión. 

SkryťVypnúť reklamu

Červené námestie, Moskva, Rusko

Najpríťažlivejšie miesto v Moskve je známe nielen vďaka prvomájovým sprievodom a vojenským prehliadkam. Legendárna je každá z budov, ktoré Červené námestie obklopujú. V mauzóleu stále leží nabalzamovaná mŕtvola spoluzakladateľa komunistického teroru Vladimíra Iľjíča Lenina, za ním sa vypínajú múry Kremľa so Spasskou bránou. Na strane od rieky Moskva je  Chrám Vasilija Blaženého s pestrofarebnými cibuľovými kupolami, oproti múrom Kremľa obchodný dom GUM a vedľa neho obnovený Chrám Ikony Matky Božej Kazanskej. Na severnej strane námestia je Štátne historické múzeum

Za cieľ svojho riskantného letu si ho vybral v roku 1987 aj Mathias Rust, hoci nakoniec pristál o kúsok ďalej. 

Námestie Nebeského pokoja, Peking, Čína 

Námestie Nebeského pokoja (Námestie Tchien-an-men) je jedno z najväčších námestí na svete. Meria 880 x 500 metrov a na jeho plochu približne 0,44 km² by sa zmestil Vatikán. Rozkladá sa pred vstupom do cisárskeho Zakázaného mesta medzi Bránou Nebeského pokoja na severe, podľa ktorej dostalo meno a bránou Správneho svetla na juhu. Na námestí dnes stojí Mauzóleum Mao cetunga a  38 metrov vysoký Pamätník ľudových hrdinov. Mao Ce-tung tu 1. októbra 1949 vyhlásil Čínsku ľudovú republiku, konali sa tu manifestácie počas tzv. Kultúrnej revolúcie a v júni 1989 na námestí armáda tankami krvavo potlačila študentské protesty. Dodnes je preto dôsledne strážené políciou.

SkryťVypnúť reklamu

Zócalo, Mexico City, Mexiko 

Plaza de la Constitución (Námestie Ústavy, ľudovo El Zócalo) je centrom mexického hlavného mesta už od čias Aztékov, ktorí mesto založili ako Tenochtitlan uprostred močaristého jazera Texcoco.

Prezývku Zócalo získalo podľa podstavca nedostavaného stĺpa uprostred námestia. Štvorcová plocha je jedno z najväčších námestí na svete a obľúbená turistická atrakcia. Po jeho stranách stojí katedrála Nanebovzatia Najsvätejšej Panny Márie, sídlo prezidenta Palacio Nacional či Najvyšší mexický súd. 

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 534
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 532
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 796
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 009
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 947
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 621
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 728
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 743
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 519
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 380
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 336
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 371
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 347
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 112
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 422
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu