Je mnoho miest, ktoré majú v určitej časti roka svoju osobitú atmosféru. Salzburg je iný a zároveň rovnaký. Má osobitú atmosféru po celý rok.
Jediné pravé salzburské Mozartove gule sú zabalené v striebornom staniole na ktorom je modrá podobizeň slávneho skladateľa. Obrázok vo vitríne jedného z troch obchodov kde sa predávajú, znázorňuje výrobný postup. Presné zloženie čokoládovej guľky je stále prísne stráženým tajomstvom.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Najmä advent a obdobie pred a po Novom roku je pre mesto na rieke Salzach mimoriadne dôležité. "Hoci počas roka organizujeme okolo štyritisíc podujatí, advent je pre nás jednako jeden z najdôležitejších. Po Štedrom dni, keď sa končia tradičné vianočné trhy, ktoré u nás organizujeme už od stredoveku, a rôzne podujatia viažuce sa k tomuto obdobiu, zasa doťahujeme prípravy na podujatie Staromestský Silvester. Oslavy budú na viacerých námestiach a podporí ich aj ohňostroj z hradného múra," vysvetľuje Maria Altendorferová z organizácie Tourismus Salzburg.
Začiatkom nového roka sa v meste opäť rozbehne kolobeh tradičných akcií, ktorý už v januári (21. - 30. 1.) odštartujú Mozartwoche - týždeň koncertov z diel tohto salzburského rodáka. "V roku 2006 si pripomenieme Mozartove 250. narodeniny a k tomuto jubileu chceme dať mesto čo najviac do poriadku. Aj preto teraz robíme množstvo rekonštrukcií a opráv," dodáva Maria Altendorferová.
Zaujímavosti nemusia ostať skryté
Cestu za zaujímavosťami Salzburgu môžete napríklad začať na ulici Getreidegasse, ktorá je tak trocha unikátom. Ale iba ak zdvihnete hlavu. Takmer na každom dome je vývesný štít (znak) znázorňujúci niektoré z remesiel. Ostali tu z dôb, keď remeselníci radšej ako písanou reklamou lákali svojich zákazníkov grafickým znázornením svojho umenia.
Touto ulicou sa dostanete aj k jednej z dominánt - Dómu, ktorý sa dá považovať za najvýznamnejší z niekoľkých desiatok kostolov v meste. Postavila ich tu silná katolícka cirkev, ktorá mesto ovládala až do začiatku 19. storočia a udržiavala jeho samostatnosť. História hovorí, že v čase jeho prvej vysviacky v roku 774 mal Salzburg 10-tisíc obyvateľov. Preto ho postavili taký veľký, aby sa doň zmestili všetci.
Kúsok od dómu nájdete aj jeden z najmenších domov v Európe, s pôdorysom iba 2 krát 6 metrov. Postavil ho bystrý Salzburčan, ktorý prešiel cez rozum všetkým vtedajším pravidlám. Aby totiž dostal so snúbenicou povolenie na sobáš, musel mať strechu nad hlavou. A tak využil uličku medzi dvoma domami, postavil iba predný a zadný múr a na bočných ešte ušetril. Len nevedno, či zaľúbený pár v dome aj niekedy býval.
Najnovšou kultúrnou zaujímavosťou je Múzeum moderny, ktoré otvorili len 23. októbra tohto roku. Postavili ho v časti Staré mesto tak šikovne, že sa z jeho terás môžete pokochať pohľadom na celé mesto. Na ploche 3000 metrov štvorcových tam vystavujú diela autorov z 20. a 21. storočia. Ak chcete, môžete sa doň dostať aj lanovkou.
Len modré sú tie pravé!
Nájde sa len málo ľudí, ktorých by v súvislosti so Salzburgom nenapadla známa čokoládová pochúťkaMozartove gule. Lenže ak by sme pátrali po jeho pôvode, zistili by sme, že tie najznámejšie, červené, nie sú pravé, ale iba šikovne vymyslený marketingový produkt, ktorý sa s úspechom predáva po celom svete.
Jediné pravé salzburské Mozartove gule sú zabalené v striebornom staniole, na ktorom je modrá podobizeň slávneho skladateľa. V roku 1890 ich vymyslel cukrár Paul Fürst a v roku 1905 za ne získal na Svetovej výstave v Paríži zlatú medailu. Dodnes sa čiastočne vyrábajú ručne, bez konzervačných prísad a preto sa nesmú predávať mimo územia mesta. Zrejme by nevyhovovali európskym potravinovým normám. Aj v Salzburgu ich dostanete kúpiť len na troch miestach. V predajni v dome cukrára Fürsta na Brodgasse 13 a vo dvoch filiálkach na Mirabellplatz 5 a na Sigmund Haffner Gasse.
Jeden kus stojí vždy 80 centov a tajomstvo výrobného postupu je prísne strážené. Vie sa len toľko, že sladká guľka má 5 vrstiev. Namáča sa do čokolády a suší sa výhradne na drevených paličkách. Dierka, ktorá vznikne po vytiahnutí paličky sa zaleje čokoládou, čím vznikne hrbolček, ktorý je akýmsi puncom pravosti.
A aby toho sladkého potešenia nebolo dosť, v Salzburgu vám ako špecialitu ponúknu Salzburské halušky (noken). Ak chcete vedieť o čo ide, čašník len odvetí: "Sú sladké ako láska a jemné ako bozk." No neochutnajte ich!
Novinka zimy
Keďže okolie Salzburgu je posiate výbornými lyžiarskymi oblasťami, môžete si odskočiť aj do niektorého zimného strediska. Novinkou tejto zimy je Snow Shuttle-Bus, teda skibus, ktorý vás každý deň v týždni odvezie do iného strediska. V pondelok do Obertauern - Zauchensee, v utorok do Gasteinu, v stredu do Kitzbühlu, vo štvrtok do Schladmingu, v piatok do Flachau, v sobotu do Leogangu a v nedeľu do Zeel am See - Kitzsteinhornu. Podrobnejšie informácie dostanete v turistických centrách v meste.
FOTO - AUTOR
Rieka Salzach (salz - soľ, ach - staronemecký výraz pre rieku) rozdeľuje mesto na staršiu a novšiu časť. Kopec vypínajúci sa nad mestom sa volá Kapucínsky, podľa kláštora, ktorý stojí na jeho úpätí. Takýto pohľad sa vám naskytne, ak sa na mesto pozeráte z čerstvo otvoreného Múzea moderny.
Na ulici Getreidegasse vám nad hlavami visia pôsobivé vývesné štíty remeselníkov, ktorí tu kedysi ponúkali a niektorí aj dodnes ponúkajú svoje služby.